Co powinniśmy wiedzieć o kosmetykach organicznych?

Kosmetyki organiczne

Odpowiednie kosmetyki

Nie da się ukryć, że kondycja naszej skóry świadczy bezpośrednio o naszym zdrowiu. Jeśli w organizmie coś złego się dzieje, na przykład cierpimy na jakieś choroby, jesteśmy zmęczeni czy też zestresowani to odbija się to bezpośrednio na wyglądzie naszej skóry.

Wydaje się nam, że naszą skórę traktujemy z troską szczególną, ale często kosmetyki, których używamy do pielęgnacji skóry czy też mycia zawierają chemiczne substancje, które zamiast pomóc w rzeczywistości szkodzą naszej skórze. Warto zatem dobierać świadomie kosmetyki do pielęgnacji i oczyszczania, aby nasze skóry nie narażać niepotrzebnie.

Konsumenci, którzy są świadomi szukają na półkach specjalnych kosmetyków. Chodzi o kosmetyki organiczne.

Sprawdzajmy skład kosmetyków

Przy każdorazowych zakupach kosmetyków powinniśmy sprawdzić dokładnie listę składników, która jest umieszczona na opakowaniu. Chodzi o listę INCI. INCI używa angielskich oraz łacińskich nazw. Są one dla klienta przeciętnego bardzo ciężkie do rozszyfrowania, ale jest to jedyny tak naprawdę sposób, aby odróżniać świadomie kosmetyki organiczne, a więc naturalne od składników konwencjonalnych. Aby choć trochę ułatwić czytanie listy składników powinniśmy zapoznać się ze składnikami, które są uważane za szkodliwe substancje.

Kosmetyki organiczne od kosmetyków konwencjonalnych różni się przede wszystkim samą ilością zawartych w nich czystych naturalnych surowców.

Kosmetyk naturalny nie powinien w żadnym wypadku posiadać uznanych składników za szkodliwe oraz także wymienionych na listach substancji nieaprobowanych, według standardów przyjętych przez organizacje światowe certyfikujące naturalne oraz organiczne kosmetyki. Lista organizacji wybranych certyfikujących oraz z opisem wytycznych jest zwarta pod certyfikatami organiczności.

Poza samą wodą przy produkcji wszelkich kosmetyków są stosowane grupy podstawowe substancji takie jak: emulgatory, oleje, konserwanty oraz substancje zapachowe.

Gdzie kupować kosmetyki organiczne?

Kosmetyki organiczne możemy kupować zarówno w drogeriach stacjonarnych, jak i także w sieci. Kupując w drogeriach musimy zapoznać się z ich składem przy okazji wizyty w drogerii. Kupując w sieci możemy mieć niemały problem. Czasami na danej aukcji czy też w danej zakładce jest opisany kosmetyk bardzo ogólnie. Bez składu nie jesteśmy w stanie ocenić danego produktu. Zatem poleca się kupować kosmetyki naturalne w stacjonarnych oraz sprawdzonych drogeriach.

Ludzie zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com